SMAJ350A
DigiKey Part Number
SMAJ350ABBTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ350ABBCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ350ABBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ350A
Description
TVS DIODE 350VWM 567VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
567V Clamp 700mA Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
EDA/CAD Models
SMAJ350A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
700mA
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
350V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
391V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
567V