SMAJ300A
DigiKey Part Number
SMAJ300ABBTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ300ABBCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ300ABBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ300A
Description
TVS DIODE 300VWM 486VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
486V Clamp 800mA Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ300A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
800mA
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
300V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
335V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
486V