SMAJ220A-Q
DigiKey Part Number
118-SMAJ220A-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ220A-Q
Description
TVS DIODE 220VWM 356VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
356V Clamp 1.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Power - Peak Pulse
400W
No
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
220V
Voltage - Breakdown (Min)
246V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
356V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.1A