SMAJ16CA
DigiKey Part Number
SMAJ16CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ16CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ16CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ16CA
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 15.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
EDA/CAD Models
SMAJ16CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V