SMAJ120CA
DigiKey Part Number
SMAJ120CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ120CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ120CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ120CA
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
193V Clamp 2.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ120CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
133V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V