SMAJ11CA
DigiKey Part Number
SMAJ11CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ11CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ11CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ11CA
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18.2V Clamp 22A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ11CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
22A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V