SMAJ10CA
DigiKey Part Number
SMAJ10CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ10CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ10CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ10CA
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17V Clamp 23.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ10CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V