SMAJ100CA-Q
DigiKey Part Number
118-SMAJ100CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SMAJ100CA-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SMAJ100CA-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ100CA-Q
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
162V Clamp 2.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Power - Peak Pulse
400W
No
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Voltage - Breakdown (Min)
111V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.5A