SMA6J78A
DigiKey Part Number
118-SMA6J78ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J78A
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
126V Clamp 4.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V