SMA6J110A
DigiKey Part Number
118-SMA6J110ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J110A
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
177V Clamp 3.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
110V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
122V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
177V