SM8S40A-Q is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
64.5V Clamp 102A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218
SM8S40A-Q
DigiKey Part Number
SM8S40A-Q-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM8S40A-Q
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO218
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SM8S40A-Q Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
102A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V