SM8S18A-Q is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
29.2V Clamp 226A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218
SM8S18A-Q
DigiKey Part Number
SM8S18A-Q-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM8S18A-Q
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO218
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SM8S18A-Q Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
226A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V