SF-2410FP315W-2
DigiKey Part Number
SF-2410FP315W-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
SF-2410FP315W-2CT-ND - Cut Tape (CT)
SF-2410FP315W-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF-2410FP315W-2
Description
FUSE BRD 3.15A 125VAC/125DC 2410
Detailed Description
3.15 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2410 (6125 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SF-2410FP315W-2 Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Melting I²t
2.2
Approval Agency
UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.240" L x 0.098" W x 0.085" H (6.10mm x 2.49mm x 2.16mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0232 Ohms
Voltage Rating - AC
125 V