SF-2410FP0315T-2 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 5 911
Datasheet
315 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
SF-2410FP0315T-2
DigiKey Part Number
118-SF-2410FP0315T-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SF-2410FP0315T-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-SF-2410FP0315T-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF-2410FP0315T-2
Description
FUSE BRD 315MA 125VAC/125VDC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
0.1365
Approval Agency
cUL, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.102" W x 0.102" H (6.10mm x 2.59mm x 2.59mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.843 Ohms