SF-0603FP175M-2
DigiKey Part Number
SF-0603FP175M-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
SF-0603FP175M-2CT-ND - Cut Tape (CT)
SF-0603FP175M-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF-0603FP175M-2
Description
FUSE BOARD MNT 1.75A 32VDC 0603
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.75 A 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SF-0603FP175M-2 Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
0.14
Part Status
Active
Approval Agency
UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W x 0.019" H (1.60mm x 0.80mm x 0.48mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.095 Ohms