SF-0603F050-2
DigiKey Part Number
SF-0603F050-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
SF-0603F050-2CT-ND - Cut Tape (CT)
SF-0603F050-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF-0603F050-2
Description
FUSE BOARD MNT 500MA 50VDC 0603
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 50 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
SF-0603F050-2 Models
Category
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
0.005
Part Status
Active
Approval Agency
UL
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W x 0.018" H (1.60mm x 0.80mm x 0.45mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.25 Ohms