SF-0402S100-2
DigiKey Part Number
SF-0402S100-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
SF-0402S100-2CT-ND - Cut Tape (CT)
SF-0402S100-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF-0402S100-2
Description
FUSE BOARD MOUNT 1A 32VDC 0402
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 A 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0402 (1005 Metric)
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
Part Status
Active
Approval Agency
UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W x 0.014" H (1.00mm x 0.52mm x 0.35mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.064 Ohms