SDR1005-102KL
DigiKey Part Number
SDR1005-102KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR1005-102KLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR1005-102KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR1005-102KL
Description
FIXED IND 1MH 300MA 3.9 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 300 mA 3.9Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDR1005-102KL Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
3.9Ohm Max
Series
Q @ Freq
78 @ 122kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
2MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
350mA