SDR0604-270YL
DigiKey Part Number
118-SDR0604-270YLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SDR0604-270YLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SDR0604-270YLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0604-270YL
Description
FIXED IND 27UH 1A 220 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 220mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDR0604-270YL Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
220mOhm Max
Series
Q @ Freq
28 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
14MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
1.3A