SA2-5500-CLT-STD | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SA2-5500-CLT-STD |
Description | GDT 5500V 5KA 2 POLE TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Gas Discharge Tube 5500 V 5000A (5kA) ±20% 2 Pole Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SA2-5500-CLT-STD Models |
Category | Tolerance ±20% |
Manufacturer Bourns Inc. | Number of Poles 2 |
Series | Fail Short No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Mounting Type Through Hole |
Part Status Active | Package / Case Axial Cylinder |
Voltage - DC Spark Over (Nom) 5500 V | Base Product Number |
Impulse Discharge Current (8/20µs) 5000A (5kA) |