RSN-20-100B-S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
C&B/RESI
In Stock: 4
Datasheet
5 mOhms ±0.1% Metal Element Chassis Mount Resistor
RSN-20-100B-S
DigiKey Part Number
118-RSN-20-100B-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSN-20-100B-S
Description
RES SHUNT CHAS 5 MILOHMS 20A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Series
Features
Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Packaging
Box
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
6.000" L x 1.250" W (152.40mm x 31.75mm)
Resistance
5 mOhms
Height - Seated (Max)
1.380" (35.05mm)
Tolerance
±0.1%