RSN-10-100B-S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 109
Datasheet
Similar
C&B/RESI
In Stock: 1
Datasheet
10 mOhms ±0.1% 1W Metal Element Chassis Mount Resistor
RSN-10-100B-S
DigiKey Part Number
118-RSN-10-100B-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSN-10-100B-S
Description
RES SHUNT CHAS 10 MILOHMS 10A
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Metal Element
Mfr
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Series
Operating Temperature
30°C ~ 70°C
Packaging
Box
Features
Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
10 mOhms
Size / Dimension
6.000" L x 1.250" W (152.40mm x 31.75mm)
Tolerance
±0.1%
Height - Seated (Max)
1.380" (35.05mm)
Power (Watts)
1W