RLB9012-560KL
DigiKey Part Number
RLB9012-560KL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLB9012-560KL
Description
FIXED IND 56UH 1.48A 180 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.48 A 180mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RLB9012-560KL Models
Category
DC Resistance (DCR)
180mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
5.4MHz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
0.354" Dia (9.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)