PWR220T-20-2R00F
DigiKey Part Number
PWR220T-20-2R00F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWR220T-20-2R00F
Description
RES 2 OHM 1% 20W TO220-2
Detailed Description
2 Ohms ±1% 20W Through Hole Resistor TO-220-2, Variant Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
PWR220T-20-2R00F Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.398" L x 0.157" W (10.10mm x 4.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.575" (14.60mm)