PWR2010W5R00JE
DigiKey Part Number
PWR2010W5R00JETR-ND - Tape & Reel (TR)
PWR2010W5R00JECT-ND - Cut Tape (CT)
PWR2010W5R00JEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWR2010W5R00JE
Description
RES SMD 5 OHM 5% 1/2W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 J-Lead Current Sense, Pulse Withstanding Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PWR2010W5R00JE Models
Category
Features
Current Sense, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2010 J-Lead
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.148" (3.76mm)