PWR2010W1R00F
DigiKey Part Number
118-PWR2010W1R00F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWR2010W1R00F
Description
RESISTOR, FIXED, POWER
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2010 J-Lead Current Sense, Pulse Withstanding Wirewound
Category
Features
Current Sense, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bag
Package / Case
2010 J-Lead
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.148" (3.76mm)