PVG5A203C03R00
DigiKey Part Number
490-2667-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-2667-1-ND - Cut Tape (CT)
490-2667-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PVG5A203C03R00
Description
TRIMMER 20K OHM 0.25W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
PVG5A203C03R00 Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Resistance
20 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%