PV60K3225R2
DigiKey Part Number
118-PV60K3225R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-PV60K3225R2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-PV60K3225R2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV60K3225R2
Description
VARISTOR 100V 400A 2SMD JLEAD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 V 400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2-SMD, J-Lead
Category
Varistor Voltage (Max)
110 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
400 A
Series
Energy
3J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
330 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
60 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
85 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
90 V
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Varistor Voltage (Typ)
100 V