PV37W101C01B00
DigiKey Part Number
490-2968-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV37W101C01B00
Description
TRIMMER 100 OHM 0.25W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Number of Turns
12.0
Packaging
Bulk
Resistance
100 Ohms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.252" x 0.157" Face (6.40mm x 4.00mm)
Tolerance
±10%