PV140K4032R2
DigiKey Part Number
118-PV140K4032R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-PV140K4032R2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-PV140K4032R2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV140K4032R2
Description
VARISTOR 220V 1.2KA 2SMD JLEAD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2-SMD, J-Lead
Category
Varistor Voltage (Max)
242 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
18J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
300 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
140 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
180 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
198 V
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Varistor Voltage (Typ)
220 V