PTA4553-2010CIB103
DigiKey Part Number
PTA4553-2010CIB103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTA4553-2010CIB103
Description
SLIDE POT 10K OHM 0.25W TOP 45MM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.25W, 1/4W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTA4553-2010CIB103 Models
Tolerance
±20%
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
Top
Series
Fader Type
Standard
Packaging
Tray
Travel Range
45mm
Part Status
Active
Size / Dimension
Rectangular - 2.362" L x 0.354" W x 0.256" H (60.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Resistance
10 kOhms
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.25W, 1/4W