PM3316-1R0M-RC | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PM3316-1R0M-RC |
Description | FIXED IND 1UH 7.5A 7 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 7.5 A 7mOhm Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PM3316-1R0M-RC Models |
Category | Shielding Unshielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 7mOhm |
Series | Q @ Freq 20 @ 10MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Self Resonant 137MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Type Drum Core, Wirewound | Inductance Frequency - Test 1 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.209" (5.30mm) |
Current - Saturation (Isat) 9A | Base Product Number |