PM1812-330J-RC
DigiKey Part Number
M8533TR-ND - Tape & Reel (TR)
M8533CT-ND - Cut Tape (CT)
M8533DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM1812-330J-RC
Description
FIXED IND 33UH 160MA 4 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µH Unshielded Inductor 160 mA 4Ohm Max 1812 (4532 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM1812-330J-RC Models
Category
Q @ Freq
50 @ 2.52MHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
11MHz
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1812
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)
Shielding
Unshielded
Base Product Number
DC Resistance (DCR)
4Ohm Max