PM1210-121J-RC
DigiKey Part Number
M8553TR-ND - Tape & Reel (TR)
M8553CT-ND - Cut Tape (CT)
M8553DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM1210-121J-RC
Description
FIXED IND 120UH 55MA 11 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 55 mA 11Ohm Max 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM1210-121J-RC Models
Category
DC Resistance (DCR)
11Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
10MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
796 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)