PFBR45-ST13150S
DigiKey Part Number
118-PFBR45-ST13150STR-ND - Tape & Reel (TR)
118-PFBR45-ST13150SCT-ND - Cut Tape (CT)
118-PFBR45-ST13150SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFBR45-ST13150S
Description
TRANSFORMER PLC 0.45W 1.0MH EP13
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.0mH General Purpose Pulse Transformer 2:1 Surface Mount
Category
Inductance
1.0mH
Manufacturer
Bourns Inc.
Turns Ratio - Primary:Secondary
2:1
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.551" L x 0.547" W (14.00mm x 13.90mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Transformer Type
General Purpose
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C