PDB183-GTR02-254A2
DigiKey Part Number
118-PDB183-GTR02-254A2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB183-GTR02-254A2
Description
POT 250K OHM 1/10W CARBON LOG
Detailed Description
250k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.1W, 1/10W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Packaging
Bulk
Resistance (Ohms)
250k
Actuator Type
Round
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.748" (19.00mm)
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
Push-Pull, DPDT
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)