PDB181-GTR01-103B0
PDB181-GTR01-103B0
PDB181-GTR01-103B0
DigiKey Part Number
PDB181-GTR01-103B0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB181-GTR01-103B0
Description
POT 10K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.2W, 1/5W Solder Lug
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PDB181-GTR01-103B0 Models
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Bourns Inc.
Rotation
300°
Series
Resistive Material
Carbon
Packaging
Tray
Termination Style
Solder Lug
Part Status
Active
Actuator Type
Knurled and Slotted
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Length
0.748" (19.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Bushing Thread
3/8-32
Built in Switch
None
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)