PDA241-HRT02-253B0 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 616
Datasheet
25k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.5W, 1/2W Solder Lug
PDA241-HRT02-253B0
PDA241-HRT02-253B0
PDA241-HRT02-253B0
DigiKey Part Number
PDA241-HRT02-253B0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDA241-HRT02-253B0
Description
POT 25K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PDA241-HRT02-253B0 Models
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
User Defined
Series
Rotation
300°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Carbon
Part Status
Obsolete
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
25k
Actuator Type
Round
Tolerance
±15%
Actuator Length
0.748" (19.00mm)
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Features
Long Life
Size - Body
Round - 0.953" Dia (24.20mm)