MOV-20D181K
DigiKey Part Number
MOV-20D181K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-20D181K
Description
VARISTOR 180V 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
180 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
EDA/CAD Models
MOV-20D181K Models
Varistor Voltage (Max)
198 V
Energy
85J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
2640 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
115 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Maximum DC Volts
150 V
Varistor Voltage (Min)
162 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
180 V