MOV-14D431K
DigiKey Part Number
118-MOV-14D431K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-14D431K
Description
VARISTOR 430V 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
430 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-14D431K Models
Category
Current - Surge
4.5 kA
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
115J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
460 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
473 V