MOV-14D152KK
DigiKey Part Number
118-MOV-14D152KK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-14D152KK
Description
VARISTOR 1.5KV 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 kV 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
1.65 kV
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
329J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
180 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
940 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
1.2 kV
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
1.35 kV
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
1.5 kV