MOV-10D221K
DigiKey Part Number
118-MOV-10D221K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-10D221K
Description
VARISTOR 220V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
EDA/CAD Models
MOV-10D221K Models
Energy
32J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
450 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
140 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
180 V
Varistor Voltage (Min)
198 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
220 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
242 V