MH4516-750Y is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 75 323
Datasheet
Similar
Würth Elektronik
In Stock: 2 244
Datasheet
75 Ohms @ 100 MHz 1 Power, Signal Line Ferrite Bead 1806 (4516 Metric) 3A 25mOhm
MH4516-750Y
DigiKey Part Number
118-MH4516-750YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MH4516-750YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-MH4516-750YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MH4516-750Y
Description
FERRITE BEAD 75 OHM 1806 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MH4516-750Y Models
Category
Current Rating (Max)
3A
Manufacturer
Bourns Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
25mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1806 (4516 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power, Signal Line
Height (Max)
0.071" (1.80mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.177" L x 0.063" W (4.50mm x 1.60mm)
Impedance @ Frequency
75 Ohms @ 100 MHz