MH2029-700T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
In Stock: 4 000
Datasheet
70 Ohms @ 100 MHz 1 Power, Signal Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 6A 9mOhm
MH2029-700T
DigiKey Part Number
118-MH2029-700TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MH2029-700T
Description
FERRITE BEAD 70 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MH2029-700T Models
Category
Current Rating (Max)
6A
Manufacturer
Bourns Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
9mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power, Signal Line
Height (Max)
0.041" (1.05mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Impedance @ Frequency
70 Ohms @ 100 MHz