MH2029-300Y
DigiKey Part Number
MH2029-300YTR-ND - Tape & Reel (TR)
MH2029-300YCT-ND - Cut Tape (CT)
MH2029-300YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MH2029-300Y
Description
FERRITE BEAD 30 OHM 0805 1LN
Detailed Description
30 Ohms @ 100 MHz 1 Power, Signal Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 3A 25mOhm
EDA/CAD Models
MH2029-300Y Models
Category
Current Rating (Max)
3A
DC Resistance (DCR) (Max)
25mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Impedance @ Frequency
30 Ohms @ 100 MHz