MH2029-121Y is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 22 295
Datasheet
120 Ohms @ 100 MHz 1 Power, Signal Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 2A 100mOhm
MH2029-121Y
DigiKey Part Number
MH2029-121YTR-ND - Tape & Reel (TR)
MH2029-121YCT-ND - Cut Tape (CT)
MH2029-121YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MH2029-121Y
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MH2029-121Y Models
Category
Current Rating (Max)
2A
Manufacturer
Bourns Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
100mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power, Signal Line
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz