MF-USHT200KX/12-2
DigiKey Part Number
118-MF-USHT200KX/12-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-USHT200KX/12-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-USHT200KX/12-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-USHT200KX/12-2
Description
PTC RESET FUSE 12V 2.0A 1210
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 12V 2 A Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
15 mOhms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
150 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
12V
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
2 A
Size / Dimension
0.135" L x 0.110" W (3.43mm x 2.80mm)
Current - Trip (It)
6 A
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)
Current - Max
40 A