MF-SMHT160-2
DigiKey Part Number
MF-SMHT160-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MF-SMHT160-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MF-SMHT160-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-SMHT160-2
Description
PTC RESET FUSE 16V 1.6A 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 1.6 A Ih Surface Mount 2-SMD
EDA/CAD Models
MF-SMHT160-2 Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
50 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
150 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Max
16V
Current - Hold (Ih) (Max)
1.6 A
Size / Dimension
0.374" L x 0.234" W (9.50mm x 5.94mm)
Current - Trip (It)
3.2 A
Thickness (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Max
100 A