MF-SM100/33-2
DigiKey Part Number
MF-SM100/33-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MF-SM100/33-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MF-SM100/33-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-SM100/33-2
Description
PTC RESET FUSE 33V 1.1A 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 33V 1.1 A Ih Surface Mount 2-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF-SM100/33-2 Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
120 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
410 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
33V
Current - Hold (Ih) (Max)
1.1 A
Size / Dimension
0.287" L x 0.214" W (7.31mm x 5.44mm)
Current - Trip (It)
2.2 A
Thickness (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Max
40 A