MF-SM075/60-2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MF-SM075/60-2 |
Description | PTC RESET FUSE 60V 750MA 2SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 750 mA Ih Surface Mount 2-SMD |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MF-SM075/60-2 Models |
Category | Resistance - Initial (Ri) (Min) 230 mOhms |
Manufacturer Bourns Inc. | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 1 Ohms |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q200 |
Type Polymeric | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Max 60V | Package / Case 2-SMD |
Current - Hold (Ih) (Max) 750 mA | Size / Dimension 0.287" L x 0.214" W (7.31mm x 5.44mm) |
Current - Trip (It) 1.5 A | Thickness (Max) 0.125" (3.18mm) |
Current - Max 10 A | Approval Agency cURus, TUV |